Dvaja študenti bakalárskeho štúdia na Plaksha University vyvinuli softvér s podporou umelej inteligencie (AI) s názvom *Indri.yeah*, ktorý má pomôcť nepočujúcim a tým, ktorí neovládajú posunkový jazyk, prekonávať komunikačné bariéry.
Softvér vytvoril startup *Thinklude*, vedený Preritom Rathim, zakladateľom a generálnym riaditeľom, a Pranjalom Rastogim, spoluzakladateľom a technickým riaditeľom. Obaja študenti sa rozhodli zamerať na zlepšenie prístupu k informáciám tým, že softvér plynule prekladá hovorenú reč do indického posunkového jazyka (ISL) a naopak, za pomoci pokročilých generatívnych techník a počítačového videnia.
Podľa Rathiho je softvér licencovaný a čoskoro bude uvedený na trh po ukončení pilotného testovania.
„Práca na tomto projekte bola výzvou, keďže sme mladí, 20-roční podnikatelia, ktorí popri štúdiu na bakalárskom stupni inžinierstva zvládajú aj vedenie startupu. Spojiť akademické úspechy s budovaním vlastného podnikania nebolo jednoduché a ako študentskí podnikatelia sme čelili aj náročnej úlohe získať uznanie a seriózne publikum,” uviedol Rathi.
Na otázku o získavaní financií Rathi priznal, že to nebolo jednoduché a bol veľmi vďačný za podporu od rodiny a niektorých firiem. „Museli sme prejsť viacerými programami a procesmi rizikového kapitálu (VC), kým sme získali našu prvú finančnú podporu. Aktívne pokračujeme v kole predbežného financovania a hľadáme investorov,“ doplnil.
Podľa štúdie má India najväčšiu populáciu nepočujúcich a nemých na svete – približne 63 miliónov ľudí. V celej krajine však existuje len 314 certifikovaných tlmočníkov pre indický posunkový jazyk, čo spôsobuje, že až 68 % nepočujúcich sa cíti sociálne izolovaných, uvádza Thinklude.
„V rozhovoroch s rôznymi zainteresovanými stranami počas nášho výskumu trhu sme zistili, že väčšina nepočujúcich v Indii denne čelí problémom s komunikáciou,“ dodal Rastogi.
Projekt už získal uznanie v rámci Národného inovačného dialógu Organizácie Spojených národov pre rozvoj (UNDP) a Národného inštitútu pre transformáciu Indie (NITI Aayog) v kategórii najlepších startupov v oblasti technológií pre pomoc zdravotne postihnutým v roku 2024. Produkt má za cieľ pomôcť 10 miliónom nepočujúcich osôb v krajine už počas prvého kvartálu od jeho spustenia.
Zdroj, foto: https://www.tribuneindia.com/news/chandigarh/varsity-students-develop-software-to-bridge-communication-gap-for-hearing-impaired/
Editorka: Klaudia Jusková
Moderátor: Juraj Holéczy