Berlín zverejnil štúdiu, ktorú v utorok zverejnila medzinárodná organizácia s názvom Konferencia o židovských materiálnych nárokoch voči Nemecku (skrátene The Claims Conference). TASR správu prevzala z agentúry AFP, podľa ktorej je nažive stále približne 245 000 ľudí, ktorí prežili holokaust.
Takmer osemdesiat rokov po druhej svetovej vojne ich žije vo viac ako 90 krajinách sveta. Najviac, až 119 300 ich žije v Izraeli, v USA 38 400, vo Francúzsku 21 900 a v Nemecku 14 200.
Všetci preživší boli počas nacistickej prenasledovania deťmi, ktoré prežili tábory, getá, úteky alebo sa ukrývali. Práve deti mali najmenšiu šancu na prežitie.
Priemerný vek preživších je teraz 86 rokov. Podľa predsedu The Claims Conference Gideona Taylora sú „v období života s rastúcou potrebou starostlivosti a služieb“. Podľa jeho slov nastal čas zdvojnásobiť pozornosť na „túto zmenšujúcu sa populáciu“.
Ide o najkomplexnejšiu správu z doteraz najväčšej databázy s údajmi o preživších. The Claims Conference, založená v roku 1951, bola hlavnou organizáciou, ktorá odškodňovala obete holokaustu. Podpísala dohodu s Nemeckom, vďaka ktorej krajina prevzala zodpovednosť za zverstvá a vyplatila odškodnenie. Išlo o prvý veľký krok Nemecka po vojne smerom späť do medzinárodného spoločenstva, keď počas holokaustu bolo zavraždených šesť miliónov Židov.
Autor: TASR/ Klaudia Jusková
Foto: http://freepik.com
Moderátor: Roman Polášek