Medzinárodná konferencia posunkových jazykov V ĽUBĽANE: VŠETKO JE V NAŠICH RUKÁCH

V dňoch 15. a 16. novembra 2024 sa na Filozofickej fakulte Ľubľanskej univerzity konala medzinárodná konferencia s názvom „Všetko je v našich rukách“. Podujatie sa zameriavalo na výskum, vývoj, výučbu, certifikáciu a tréningové programy v oblasti posunkových jazykov (PJ). Konferencia privítala desiatky účastníkov z 20 krajín, vrátane Slovenska, ktoré reprezentovali Veronika a Roman Vojtechovskí. Ich účasť bola finančne podporená Ministerstvom kultúry SR.

Prvý deň konferencie začal prednáškou Matjaža Juharta zo Slovinska o vízii a vývoji slovinského posunkového jazyka (SZJ), v ktorej zdôraznil dôležitosť národných inštitúcií, ako je Inštitút SZJ a Dom PJ. Zákon o používaní SZJ platí od roku 2002 a SZJ bol zaregistrovaný ako nehmotné kultúrne dedičstvo v roku 2017. Slovinsko zaručuje právo na používanie tohto jazyka v ústave od roku 2021.

Tommy Lyxell zo Švédska hovoril o posilnení posunkových jazykov v severských krajinách prostredníctvom vytvárania sietí, ktoré zlepšujú financovanie a podporu. Tieto krajiny používajú 8 rôznych posunkových jazykov, medzi nimi napr. švédsky, nórsky a fínsky.

Uldis Ozols a Kristín Lena Porvaldsdóttir z Islandu predstavili Komunikačné centrum pre nepočujúcich a nedoslýchavých, ktoré poskytuje výučbu PJ a tlmočnícke služby. Island ponúka kurzy pre verejnosť a podporuje tlmočenie v rôznych oblastiach, ako sú napr. zdravotníctvo a školstvo. Centrum spravuje SignWiki a poskytuje správy v islandskom PJ.

Ďalej sa prezentoval dánsky prístup k posunkovým jazykom a nórska jazyková politika. Holandsko ukázalo prácu na slovníku holandského PJ a Belgicko informovalo o lexikografickom procese pre flámsky PJ. Príspevky zamerané na vývoj slovníkov predstavili odborníci zo Slovinska a Česka. Ďalšie príspevky sa týkali jazykovému poradenstvu vo Fínsku a vysokoškolským štúdiám tlmočníctva v Rakúsku a Česku.

Po prednáškach nasledovala diskusia o možnosti vytvorenia strešnej organizácie pre všetky inštitúty posunkových jazykov. Táto debata nadviazala na témy z predchádzajúceho dňa, pričom účastníci premýšľali, či je takéto združenie potrebné a aké konkrétne ciele by malo sledovať. Väčšina účastníkov sa zhodla, že založenie občianskeho združenia celoeurópskeho charakteru je nevyhnutné. Združenie by sa malo zamerať predovšetkým na výskum posunkových jazykov, lexikografickú prácu so slovníkmi posunkových jazykov a poskytovanie informácií o posunkových jazykoch a kultúre nepočujúcich. Organizácia by niesla názov „Asociácia inštitútov národného posunkového jazyka“ (v angličtine „The Association of National Sign Language Institutions“ – ANSLI). Dbalo sa na to, aby jej ciele neboli v konflikte s cieľmi už existujúcich organizácií, ako sú Svetová federácia nepočujúcich (WFD), Európska únia nepočujúcich (EUD) a Európska sieť lektorov posunkových jazykov (ENSLT). Založenie organizácie prevzal slovinský Inštitút SZJ.

Zdroj: Roman Vojtechovský
Foto: Veronika Vojtechovská
Editorka: Klaudia Jusková
Moderátor: Juraj Holéczy

Skip to content