V odľahlej tureckej dedine Gökova, ktorá sa nachádza asi 700 kilometrov od Istanbulu, čelí miestna komunita nezvyčajne vysokej miere sluchového postihnutia. Z približne 120 obyvateľov je viac než polovica nepočujúcich a nehovoriacich, čo spôsobuje vážne komunikačné bariéry – okrem prípadu, keď sa používa posunkový jazyk, ktorý sa v dedine stal bežným dorozumievacím prostriedkom.
Starosta Eyüp Tozn uviedol, že pre miestnych je posunkový jazyk súčasťou každodenného života, no pre cudzincov je komunikácia s dedinčanmi veľmi náročná. „Takmer nikto tu nie je úplne zdravý,“ povedal.
Sati Tozun, miestna obyvateľka, opisuje situáciu vo svojej rodine: „Mám štyri deti s postihnutím a jedno z nich má tri deti, ktoré sú tiež nepočujúce a nehovoriace. Moja švagriná má tiež postihnuté deti. Táto dedina je úplne postihnutá.“
Príčina tejto situácie nie je známa. Niektorí odborníci upozorňujú na možný dôsledok príbuzenského kríženia, keďže Gökova je dlhodobo izolovaná a príchod nových obyvateľov je výnimočný. Iní poukazujú na environmentálne faktory, predovšetkým na dlhodobé znečistenie vody – tá môže obsahovať škodlivé látky ako železo, arzén či chemikálie z priemyselného odpadu. Starosta sa prikláňa skôr k tejto druhej možnosti a tvrdí, že dedina trpí dôsledkami dlhodobého používania nezdravej vody.
Aj ďalší obyvatelia potvrdzujú problémy s prístupom k čistej vode a upozorňujú, že väčšina postihnutých detí aj dospelých potrebuje špeciálnu starostlivosť.
Záhada Gökovy pripomína aj starší prípad z Austrálie, kde pred viac ako desiatimi rokmi úrady odhalili izolovanú komunitu s generáciami incestu, v dôsledku ktorého sa rodili deti s fyzickými aj psychickými deformáciami. Aj keď turecká dedina nečelí rovnako extrémnej situácii, otázka, či je príčina problémov genetická, environmentálna alebo kombináciou oboch, zostáva nezodpovedaná.
Editorka: Klaudia Jusková
Moderátor: Juraj Holéczy