Pobyt vo vode môže spôsobiť urologické či gynekologické ťažkosti

Letné dni sú neodmysliteľne spojené s kúpaním, či už v bazéne alebo v jazere. S tým však rastie aj riziko urologických a gynekologických ťažkostí, varovala urologička Viola Filipovičová z nemocnice v Handlovej. Experti upozorňujú, že kúpanie vo verejných vodách môže predstavovať riziko pre rozvoj infekcií močových a pohlavných ciest. Termálna voda, ktorá nie je chlórovaná, je najviac ohrozená množením choroboplodných zárodkov. Umelé bazény síce ponúkajú chladnejšiu vodu, no čelí väčšiemu riziku rastu siníc a iných mikroorganizmov.

Filipovičová zdôraznila, že prevádzkovatelia bazénov by mali pravidelne monitorovať a ošetrovať vodu, no problém nastáva pri preplnení bazéna väčším množstvom ľudí. Medzi faktory zvyšujúce riziko nákazy patria príliš chladná voda, prievan a sedenie na studenom povrchu. Zvlášť nebezpečný je zvyk nosiť mokré plavky, čo vytvára ideálne podmienky pre rast baktérií.

Ženy sú častejšie postihnuté infekciami močových ciest kvôli krátkej močovej trubici a blízkosti pošvy a konečníka k vonkajšiemu ústiu močovej trubice. Väčšiu náchylnosť majú aj diabetici, osoby so zníženou imunitou a s nízkou úrovňou hygieny. Kúpanie v prírodnom jazere tiež prináša riziko kontaktu s choroboplodnými zárodkami a mikroorganizmami, čo môže viesť k zápalom močového mechúra u žien a zápalom predkožky, prostaty alebo semenníkov u mužov.

Podľa Filipovičovej je štandardom pri infekciách močových ciest vyšetrenie moču a následná cielená antibiotická liečba. Pri zápale predkožky u mužov sa využíva aj doplnková lokálna liečba, u žien je častá liečba pridružených gynekologických zápalov. Ako najlepšia prevencia sa odporúča dôkladné osprchovanie sa čistou vodou po každom kúpaní, prezliekanie z mokrých plaviek do suchých a používanie antibakteriálnych mydiel.

Autor: TASR/ klaudia Jusková
Foto: freepik.com
Moderátor: Pavel Škrabák

Skip to content