Lydia Gratis: Audizmus v Európskom parlamente

Dňa 13. a 14. apríla sa v Európskom parlamente v Bruseli konalo veľké podujatie pre mládež, na ktorom sa zúčastnilo približne 1 300 mladých ľudí z celej Európy. Títo mladí ľudia sa mohli zapojiť do rôznych debát a workshopov. Cieľom podujatia bolo naučiť mladých ľudí, ako používať svoj hlas na podporu toho, čo považujú za dôležité. Na podujatí sa zúčastnila aj Európska únia nepočujúcich mládeže (EUDY), vrátane jej prezidentky Lydie Gratis.

Počas záverečného ceremoniálu došlo k incidentu, do ktorého sa zapojila Lydia. Neskôr o tom zverejnila vyhlásenie na Instagrame. Účastník (počujúci) sa postavil v sekcii pre návštevníkov a zakričal „FREE PALESTINE“. Mnoho účastníkov tlieskalo a podporilo túto výzvu. Účastník vyzýval Európu na akciu, aby požadovala prímerie. Lydia sa postavila a spýtala sa, či môže všetkých naučiť, ako sa v medzinárodnom posunkovom jazyku povie „FREE PALESTINE“ a dostala povolenie. Keď začala učiť publikum, predsedníčka EUJS ju opakovane prerušovala so slovami „Toto nie je miesto“, čím znemožnila ďalšiu diskusiu alebo podporu palestínskej veci.

Lydia vyjadrila svoje sklamanie. Zdalo sa jej, že predsedníčka zámerne vybrala moment, keď bola miestnosť tichá a všetci posunkovali. Bola to pre ňu odrádzajúca skúsenosť, pretože namiesto toho, aby reagovala na krik počujúcich ľudí, rozhodla sa uplatniť svoju moc v tomto konkrétnom momente. Jej činy pôsobili ako audizmus, uprednostňujúc svoju moc pred ukončením genocídy.

Audizmus označuje diskrimináciu alebo predsudky voči nepočujúcim alebo sluchovo postihnutým ľuďom. Prerušenie predsedníčky EUJS v momente, keď nepočujúci ľudia posunkovali v medzinárodnom posunkovom jazyku, možno považovať za audizmus. Predsedníčka mohla zasiahnuť alebo hovoriť, keď počujúci ľudia kričali „FREE PALESTINE“, ale neurobila to. Urobila tak len počas momentu dôležitého pre nepočujúcich. Jej prerušenie možno vnímať ako uplatnenie jej moci v momente, keď si myslela, že môže prehlušiť nepočujúcich ľudí svojím hlasom ako niekto, kto počuje.

Lydia zdôraznila dôležitosť vytvorenia bezpečného priestoru, kde môžu ľudia hovoriť slobodne, aj o citlivých témach ako politika. Keď sa ľudia snažia pochopiť, ako ostatní myslia a cítia, môžu prejaviť empatiu a ukázať, že berú pocity druhých vážne. Tiež je dôležité pozerať sa na to, kto má moc, a zabezpečiť, aby každý bol vypočutý, najmä tí, ktorí sú často ignorovaní. Ľudia by mali mať možnosť dozvedieť sa viac o rôznych myšlienkach a históriách prostredníctvom vzdelávania a konverzácií. Týmto spôsobom môžu ľudia lepšie pochopiť ostatných, čo vedie k rešpektujúcim diskusiám.

Zdroj: Jos de Winde / DNieuws
Foto: LevelUp!, freepik.com
Editorka: Klaudia Jusková
Moderátor: Pavel Škrabák

Skip to content