Členovia poľskej Nadácie kultúrneho dedičstva (Fundacja Dziedzictwa Kulturowego – FDK) objavili v marci vzácnu viac než 2000 rokov starú zlatú keltskú mincu – statér náhodou neďaleko mesta Opatów v Svätokrížskom vojvodstve na juhovýchode Poľska. Priemer mince je 16,5 milimetra, je hrubá dva milimetre a váži 6,25 gramu. Členovia FDK nález odovzdali oblastnému pamiatkovému úradu v meste Sadomier.
V Európe je takýchto mincí zdokumentovaných iba približne 30. TASR o tom informuje na základe správy agentúry PAP.
„Väčšina z nich (statérov) sa našla v okolí Krakova na juhu Poľska, niektoré však pochádzajú aj z iných častí Poľska a z Ukrajiny,“ uvádza pamiatkový úrad. Jednotlivé mince sa však našli aj v iných častiach Európy na území Česka, Chorvátska, Nemecka a Slovenska.
Keltské statéry vznikli podľa vzoru gréckych statérov. Kelti ich razili v mnohých častiach Európy, od Pyrenejského polostrova cez územie dnešného Francúzska, južného Nemecka, Švajčiarska, Balkánu až po Česko a Slovensko, uvádza Marek Florek z Univerzity Marie Curie-Sklodowskej (UMCS) v Lubline. Dodáva, že niektoré skupiny Keltov sa usadili aj práve na juhu Poľska v oblasti okolo Krakova.
Autor: TASR/ Klaudia Jusková
Foto: http://freepik.com
Moderátor: Roman Polášek