Aplikácia pre posunkový jazyk“ Ursberger Gebärden v Nemecku čelí odporu odborníkov z radov Nepočujúcich

Uverejnenie aplikácie „posunkového jazyka“ čelilo s ostrou kritikou v nemeckej komunite Nepočujúcich. Dôvodom bolo zverejnenie aplikácie „Ursberger Gebärden-App“ („Ursbergerská posunková aplikácia“) zo strany cirkevnej nadácie Dominikus-Ringeisen-Werk v Bavorsku. Príspevkok na blogu z 26. novembra 2023 uvádza, že dobrovoľníci viac ako dva roky nahrávali posunky na videá na základe „Knihy posunkov“ „Ursberger Gebärden“ podporného centra.

„Aplikácia vznikla na žiadosť mnohých rodičov žiakov s komunikačnými problémami,“ uviedol v pôvodnej publikácii riaditeľ školy Franz von Sales, kde aplikácia vznikla. Škola ako plus uvádza skutočnosť, že „ursbergské posunky“ sa dajú mimoriadne ľahko naučiť. Je určená na používanie v „špeciálnych oblastiach duševného rozvoja“. V podpornom centre sa učia aj deti s poruchami sluchového vnímania a spracovania. Medzi deťmi sú aj „nehovoriace“ deti s autizmom.

Okamžitá kritika v komentároch na Instagrame

Keď bola aplikácia 29. novembra oznámená na Instagrame, okamžite sa objavila kritika od nepočujúcich. Susanne Kermerová, nepočujúca umelkyňa a supervízorka a matka dieťaťa s raným detským autizmom, bola prekvapená. „Prečo sa nepoužíva nemecký posunkový jazyk?“ Hovorí o tom, ako ho bezproblémovo používa so svojím autistickým synom. „Ak sa vyučuje a osvojuje nemecký posunkový jazyk, ľudia so špeciálnymi potrebami sa môžu pripojiť aj k nepočujúcich, pretože tomuto jazyku rozumejú všetci.“ Ines Eckerle, ktorá je tiež nepočujúca, súhlasí a hovorí o nepočujúcom autistickom dieťati v Ursbergu, ktoré má tiež nepočujúcich rodičov. Dieťa by v škole používalo „ursberský posunkový jazyk“, ale doma by používalo nemecký posunkový jazyk.

„Otvorený list“ od odbornej združenia

„Berufsverband der Dozenten für Gebärdensprache“ e. V. (Združenie lektorov posunkového jazyka) uverejnilo 2. decembra „otvorený list“. V liste združenie protestuje proti vydaniu aplikácie „Ursberger Gebärden“. „Silne pochybujú o tom, že učitelia, ktorí pracovali na vývoji tejto aplikácie, ovládajú posunkový jazyk.“ Okrem toho sa podľa združenia na projekte nepodieľali žiadni nepočujúci lektori. „Pre nás nepočujúcich vždy znamená prispôsobovanie sa počujúcim používanie posunkových jazykov na podporu alebo sprevádzanie reči, čo sa už vždy dialo a čo nám veľmi ubližuje.“ Združenie v zásade víta, keď sa počujúci ľudia môžu posunkovať, ale spolupráca s komunitou nepočujúcich je nevyhnutná. „Otvorený list“ je k dispozícii aj v DGS/nemeckom posunkovom jazyku.

Škola reaguje s častými otázkami- ale hlavnú otázku necháva otvorenú

Škola Franz von Sales odpovedala rozsiahlou a priehľadnou časťou s častými otázkami, ktoré zväčša zohľadňovali body kritiky. Najskôr objasňuje, že pojem „Ursberger Gebärden-Sprache“ (Ursbergský posunkový jazyk) je nesprávny a že na škole Franza von Salesa sa skutočne používa DGS (nemecký posunkový jazyk). „Ursberger Gebärden“ (Ursberské posunky) je forma „augmentatívnej a alternatívnej komunikácie“, podobne ako sú posunkovanie s hovorenou rečou. Aplikácia bola vyvinutá na žiadosť rodičov a sprevádzajúcich osôb žiakov školy. DGS sa používa aj v škole, kde je to možné. Približne 30 % z viac ako 3 000 posunkov v aplikácii „Ursberské posunky“ už patrí pod nemecký posunkový jazyk. Ďalšie budú pribúdať, hovorí škola.

Celkovo nie je jasné, či sa na projekte podieľali aj nepočujúci odborníci, škola sa k tejto otázke priamo nevyjadrila.

Zdroj, foto: Wille Felix Zante / Taubenschlag
Editorka: Klaudia Jusková
Moderátor: Roman Polášek

Skip to content