Európsky preukaz pre osoby so zdravotným postihnutím.

V súčasnosti sa medzi členskými štátmi Európskej únie neuznáva rovnaký status zdravotného postihnutia, čo môže spôsobovať problémy osobám so zdravotným postihnutím, ktorí cestujú po Európe.

Európska komisia spolupracovala s ľuďmi so zdravotným postihnutím a ich zástancami na testovaní európskeho preukazu zdravotného postihnutia.

Už osem krajín používa dobrovoľný systém karty zdravotného postihnutia EÚ, ktorý umožňuje uznávanie statusu zdravotného postihnutia a niektorých výhod pre ľudí so zdravotným postihnutím. Preukaz zabezpečuje rovnaký prístup k rôznym výhodám aj v iných krajinách EÚ, ako napríklad v oblasti kultúry, voľného času, športu a dopravy.

Európska komisia sa na základe pozitívnych výsledkov rozhodla, že do konca roku 2023 predloží návrh európskeho preukazu zdravotného postihnutia, ktorý by mal platiť pre všetky krajiny EÚ. Preukaz by uľahčil ľuďom so zdravotným postihnutím získanie podpory pri cestovaní alebo presťahovaní do inej krajiny EÚ.

V roku 2016 bola spustená skúšobná fáza preukazu zdravotného postihnutia v ôsmich krajinách EÚ: Belgicku, Cypre, Estónsku, Fínsku, Taliansku, Malte, Rumunsku a Slovinsku. Následne bola v rokoch 2019 – 2020 vykonaná hodnotiaca štúdia, ktorá potvrdila výhody tohto preukazu a jeho nízke náklady.

Tento preukaz sa zaoberá dôležitými potrebami ľudí so zdravotným postihnutím v rôznych oblastiach, čo sa odráža aj v zvýšenom záujme o jeho využitie.

V rámci stratégie pre práva ľudí so zdravotným postihnutím na obdobie 2021 – 2030 plánuje Európska komisia do konca roku 2023 navrhnúť európsky preukaz zdravotného postihnutia, ktorá bude uznávaná vo všetkých krajinách EÚ. Preukaz bude vychádzať z úspechov testovacieho projektu a existujúceho európskeho parkovacieho preukazu pre osoby so zdravotným postihnutím.

V EÚ žije približne deväťdesiat miliónov ľudí so zdravotným postihnutím, ktorí často narazia na prekážky pri cestovaní alebo prístupe k rôznym službám. Vytvorenie európskeho preukazu zdravotného postihnutia by malo pomôcť zlepšiť ich mobilitu a umožniť im využívať rovnaké výhody vo všetkých krajinách EÚ bez ohľadu na to, kde bol ich status zdravotného postihnutia uznávaný.

zdroj, foto: https://ec-europa-eu.translate.goog/social/main.jsp?catId=1139&langId=en&_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=sk&_x_tr_hl=sk&_x_tr_pto=wapp

Redaktorka: Klaudia Jusková
Moderátorka: Erika Demčáková

Skip to content