Správa agentúry Európskej únie pre základné práva ukázala, že diskriminácia ľudí tmavej pleti rastie v krajinách EÚ. Takmer polovica opýtaných uviedla, že zažili rasizmus, čo je o 6% viac ako v roku 2016.
Prieskum sa konal v rokoch 2021 a 2022 v 13 európskych krajinách: Belgicku, Dánsku, Fínsku. Francúzsku, Írsku, Luxembursku, Nemecku, Poľsku, Portugalsku, Rakúsku. Španielsku, Švédsku a Taliansku. Zúčastnilo sa ho 6800 osôb. Najhoršia situácia bola v Nemecku a Rakúsku, kde s rasizmom malo skúsenosť viac ako 70% respondentov. Riaditeľ agentúry povedal, že je šokujúce, že od posledného prieskumu sa situácia nezlepšila a ľudia z Afriky čelia ešte väčšej diskriminácii.
Ďalšie výsledky ukázali, že 30% ľudí zažilo diskrimináciu pri hľadaní práce. Hľadanie ubytovania, kde môže problémy spôsobiť priezvisko alebo prízvuk tiež komplikuje rasizmus.
To vedie k finančným problémom až 33 percent opýtaných. Takéto pozitívne vnímanie rasizmu zo strany polície negatívne ovplyvňuje dôveryhodnosť polície. Najhoršie skončilo Francúzsko, kde medzinárodné organizácie bojujúce proti policajnej brutalite niekoľko rokov kritizovali zaobchádzanie polície s ľuďmi iného pôvodu.
Len malá časť ľudí, iba 9%, oznámi skúsenosť s diskrimináciou. Dôvodom je presvedčenie, že aj keď na to upozornia, nič sa nezmení. Majú pocit, že ich sťažnosti nebudú brať vážne.
Autor: TASR/ Klaudia Jusková
Foto: http://freepik.com
Moderátor: Roman Polášek