Najlepší priatelia a tvoriví spolupracovníci, ktorí sa narodili ako nepočujúci, diskutujú o priekopníckej výstave Christine Sun Kim v Whitney Museum of American Art.
Hoci žijú v rôznych mestách, Christine Sun Kim, Lauren Ridloff a Nyle DiMarco si vždy nájdu čas na stretnutie. Kim je vizuálna umelkyňa, Ridloff herečka a DiMarco herec, model a producent. Ich posledná spoločná cesta viedla do New Yorku na otvorenie významnej výstavy Kim v Whitney Museum of American Art.
Výstava Christine Sun Kim: All Day All Night, ktorá potrvá do 6. júla, mapuje 13-rokovú umeleckú dráhu Kim a poukazuje na spôsoby, akým nepočujúci navigujú svet prispôsobený počujúcim. Obsahuje rôzne umelecké diela vrátane kresieb, videí, malieb, performancií a inštalácií. Tématicky sa venuje rodine, komunite a politike zvuku. Charakteristickým prvkom jej tvorby je humor a kritický pohľad na zvukový svet, ktorý nepočujúci vnímajú vizuálne.
Lauren Ridloff a Nyle DiMarco sa vo svojej práci snažia podobne prezentovať rozmanitosť a bohatstvo kultúry nepočujúcich. Ridloff, pôvodne učiteľka, začala ako herečka na Broadwayi, neskôr sa objavila v seriáli The Walking Dead a následne stvárnila superhrdinku Makkari vo filme Eternals od Marvelu. Nedávno dokončila knihu o nepočujúcom dieťati a jeho rodičoch, kde zámerne nepoužíva slovo „nepočujúci“.

Nyle DiMarco sa preslávil v roku 2015, keď vyhral súťaž America’s Next Top Model a následne Dancing with the Stars. Hoci pôvodne túžil po hereckej kariére, rýchlo si uvedomil nedostatok príležitostí pre nepočujúcich hercov. Preto založil vlastnú produkčnú spoločnosť, ktorá zamestnáva nepočujúcich producentov a režisérov. V roku 2020 produkoval reality show *Deaf U* na Netflixe o študentoch z Gallaudetovej univerzity. Nedávno spolu-režíroval dokument Deaf President Now! o protestoch na tejto univerzite v roku 1988, ktoré prispeli k prijatiu Americans with Disabilities Act v roku 1990.
Kim, Ridloff a DiMarco si navzájom pomáhajú prekonávať bariéry a zdieľať svoje skúsenosti. Kim zdôrazňuje, že jej tvorba nie je určená pre konkrétnu komunitu, ale reflektuje jej vlastné záujmy. „Mnoho ľudí vidí v mojich dielach rozšírený pohľad na to, čo znamená byť nepočujúci,“ vysvetľuje.
DiMarco víta výkon Kim ako možnosť, ako priniesť do povedomia verejnosti témy dôležité pre nepočujúcich. „Tvoja práca zmenila môj vzťah k umeniu. Nie je to iba o zmene pohľadu počujúcich, ale aj nepočujúcich, ktorí si uvedomia, že môžu myslieť vo väčších dimenziách.“
Lauren Ridloff dodáva, že autentická reprezentácia nepočujúcich je v umení a filmovom priemysle nevyhnutná. „Keď vidím film alebo seriál s témou nepočujúcich, vždy sa zamyslím: Je to naozaj autentické? Stvárnila to nepočujúca osoba? Robí to spravodlivosť našej komunite?“
Podobné výzvy zažíva aj na Broadwayi. Napriek vizuálnej povahe divadla sú predstavenia často neprístupné pre nepočujúcich. Keď hrala v hre Children of a Lesser God, režisér presadzoval titulky pre divákov, ale pohyb smerom k lepšej prístupnosti bol pomalý. „Dôvera sa buduje postupne. Preto je dôležité, aby sme naše príbehy rozprávali my sami.“
DiMarco uzatvára: „Chceme viac reprezentácie nepočujúcich, ale chceme aj ukázať, že naše príbehy sú univerzálne.“ Jeho cieľom je produkovať obsah, ktorý reflektuje realitu nepočujúcich a otvára dvere pre nové generácie umelcov.
Stretnutie týchto troch talentovaných osobností v New Yorku tak nebolo len oslavou Kiminej výstavy, ale aj pripomienkou dôležitosti autentického zastúpenia nepočujúcich v umení, kinematografii a divadle.
Zdroj, foto: https://www.harpersbazaar.com/culture/art-books-music/a63975503/christine-sun-kim-lauren-ridloff-nyle-dimarco-interview/
Editorka: Klaudia Jusková
Moderátorka: Laura Hudecová