Univerzita v Surrey v Spojenom kráľovstve nedávno získala grant vo výške 8,45 milióna libier (približne 9,9 mil. eur) na projekt SignGPT, ktorého cieľom je vytvoriť jazykový model (LLM) pre preklad medzi posunkovým a hovoreným jazykom. Počas piatich rokov budú odborníci pracovať na automatizovanom preklade hovoreného jazyka do fotorealistického posunkového jazyka a naopak.
Projekt prebieha v spolupráci s Oxfordskou univerzitou, University College London a organizáciami pre nepočujúcich. Vedúci výskumník profesor Richard Bowden sa podieľal aj na projekte Signapse, ktorý v roku 2023 získal 1,5 milióna USD ( približne 1,4 mil. eur) od spoločnosti Google na vývoj nástroja na preklad anglického textu do britského posunkového jazyka (BSL).
Cieľom SignGPT je vytvoriť pokročilý model umelej inteligencie, ktorý dokáže prekladať posunkový jazyk do hovoreného a naopak. Podľa Bowdena nejde o náhradu ľudí, ale o zabezpečenie, aby nepočujúci neboli vylúčení z AI revolúcie.
Na svete žije približne 70 miliónov nepočujúcich a nedoslýchavých osôb, pričom mnohí z nich používajú posunkový jazyk ako primárny komunikačný prostriedok. Každý posunkový jazyk má vlastnú gramatiku a štruktúru. SignGPT spojí lingvistov a odborníkov na AI, aby vytvorili model rešpektujúci jazykové a kultúrne aspekty posunkových jazykov.
SignGPT vytvorí najväčšiu databázu posunkového jazyka na svete, ktorá poslúži na trénovanie AI modelu. Súčasne vyvíja nástroje na anotáciu dát a plánuje otvorené zdroje pre širokú komunitu. Tím na webovej stránke univerzity zdôrazňuje, že počas celého projektu je kľúčová úzka spolupráca s nepočujúcimi lingvistami a ďalšími odborníkmi. Táto iniciatíva predstavuje významný krok k lepšej komunikácii medzi nepočujúcimi a počujúcimi a k posilneniu postavenia nepočujúcich vo výskume a technológiách.
Zdroj: https://www.surrey.ac.uk/news/signgpt-project-awarded-ps845m-build-sign-language-ai-model-deaf-community?utm_source=chatgpt.com
Foto:canva.com
Editorka: Klaudia Jusková
Moderátor: Juraj Holéczy