EUD a WFD: Nepočujúci musia mať plný prístup k politike a verejnému životu

Dňa 14. februára 2025 Svetová federácia nepočujúcich (WFD) a Európska únia nepočujúcich (EUD) spoločne predložili písomný príspevok Výboru pre práva osôb so zdravotným postihnutím. Cieľom výboru je poskytnúť vysvetlenie článku 29, aby krajiny, ktoré podpísali Dohovor OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím, presne pochopili jeho význam. Článok 29 sa zaoberá účasťou osôb so zdravotným postihnutím na verejnom a politickom živote.

Výbor usporiada diskusné stretnutie vo štvrtok 20. marca, aby o tomto článku diskutoval. Na tento účel výbor požiadal o písomné príspevky od rôznych skupín zastupujúcich osoby so zdravotným postihnutím.

Vo svojom príspevku EUD a WFD vysvetľujú dôležitosť plnej účasti nepočujúcich na politike a verejnom živote. Toto musí prebiehať v prostredí, kde sa používa národný posunkový jazyk. To je možné dosiahnuť prostredníctvom profesionálnych a akreditovaných tlmočníkov posunkového jazyka alebo vytvorením prostredia, kde sú prítomní iba nepočujúci a nedoslýchaví ľudia používajúci posunkový jazyk.

V príspevku sa zdôrazňuje päť kľúčových bodov:

  1. Politické kampane v posunkovom jazyku pre nepočujúcich kandidátov a voličov: To zahŕňa používanie posunkového jazyka v politických reklamách, debatách, verejných podujatiach, médiách a iných situáciách.
  2. Účasť v parlamente a verejných funkciách: Nepočujúci kandidáti a poslanci by mali mať plný prístup k tlmočeniu do posunkového jazyka a potrebnú podporu na efektívnu prácu ako politici. Politické strany by tiež mali aktívne podporovať začlenenie nepočujúcich kandidátov.
  3. Informácie o politickej účasti v posunkovom jazyku: Všetky informácie týkajúce sa volieb by mali byť dostupné v posunkovom jazyku.
  4. Právo voliť bez prekážok: Nepočujúci by mali mať možnosť voliť bez problémov súvisiacich s prístupnosťou volebných miestností alebo používaním posunkového jazyka.
  5. Verejná participácia: Nepočujúci by sa mali môcť zúčastňovať aj iných verejných procesov, ako je podávanie petícií alebo sťažností, v ich vlastnom posunkovom jazyku a prijímať odpovede v rovnakom jazyku.

Originálny dokument nájdete tu.

Zdroj, foto: http://EUD.eu, Jos de Winde / DNieuws
Editor: Juraj Holéczy
Moderátor: Juraj Holéczy

Skip to content