V dôsledku problémov v komunikácii medzi zdravotníckymi pracovníkmi a pacientmi so sluchovým postihnutím vypracovala skupina študentov medicíny z Filipínskej univerzity (UP) príručku filipínskeho posunkového jazyka (FSL). Cieľom tejto príručky je zlepšiť interakciu v zdravotníckych zariadeniach.
Príručka s názvom MediSIGN má za cieľ uľahčiť poskytovanie zdravotnej starostlivosti nepočujúcim pacientom. Podľa Regeeny Limovej z organizácie UP Medical Students for Social Responsibility (MSSR) sa mnohí nepočujúci pacienti zdráhajú vyhľadať lekársku pomoc, pretože sa obávajú, že nebudú schopní efektívne komunikovať s lekárom.
Limová tiež uviedla, že v praxi sa často na komunikáciu s nepočujúcimi používajú mobilné telefóny na písanie správ. Zdôraznila však, že pre dosiahnutie účinnej komunikácie a vzájomného porozumenia je potrebný kreatívny prístup.
Príručka obsahuje základy filipínskeho posunkového jazyka (FSL) a kľúčové prvky, ako sú tvar ruky, poloha, pohyb, orientácia dlane a nemanuálne znaky, ktoré sú dôležité pre efektívnu komunikáciu s nepočujúcimi pacientmi.
Je rozdelená do piatich častí: Úvod, Filipínsky posunkový jazyk (FSL), Abeceda a číslice, Budovanie vzťahu a Odber anamnézy, ktorá zahŕňa základné posunky potrebné na získanie kompletnej anamnézy pacienta.
„Spolupracovali sme s Filipínskou asociáciou nepočujúcich, aby sme zabezpečili, že naša príručka je presná a zároveň rešpektuje potreby komunity nepočujúcich,“ uviedla Limová.
Zdôraznila, že komunikácia s nepočujúcimi pacientmi v ich vlastnom jazyku, a nielen prostredníctvom písania, vedie k silnejšiemu a autentickejšiemu spojeniu medzi lekárom a pacientom.
Príručka MediSIGN bola po prvýkrát publikovaná v máji a predstavená na UP Manila. MSSR UP plánuje jej distribúciu do nemocníc a zdravotníckych centier, spoluprácu s ďalšími organizáciami a tiež žiada Ministerstvo zdravotníctva o finančné prostriedky na tlač ďalších kópií.
Fotka: Jonathan Cellona, ABS-CBN New
Editor: Juraj Holéczy
Moderátor: Juraj Holéczy