Superbaktérie by do roku 2050 mohli usmrtiť až 40 miliónov ľudí

Superbaktérie, odolné voči antibiotikám, by v nasledujúcich 25 rokoch mohli spôsobiť až 40 miliónov úmrtí, varuje nová štúdia projektu Global Research on Antimicrobial Resistance (Gram). Tieto baktérie sú rezistentné voči liekom používaným na liečbu infekcií, a preto predstavujú rastúcu hrozbu pre verejné zdravie. V období od roku 1990 do 2021 zomrelo na následky infekcií superbaktériami viac než milión ľudí.

Rezistencia na antimikrobiálne látky je prirodzeným procesom, no nadmerné a nesprávne užívanie antibiotík u ľudí a zvierat tento problém výrazne zhoršuje. Štúdia ukazuje, že počet úmrtí na infekcie spôsobené stafylokokovou baktériou MRSA, ktorá je rezistentná voči viacerým antibiotikám, sa v roku 2021 zdvojnásobil na 130 000 v porovnaní s predchádzajúcimi tromi desaťročiami. Vedci predpovedajú, že počet úmrtí v dôsledku rezistencie na antibiotiká by sa do roku 2050 mohol zvýšiť o 67 percent, čo by predstavovalo takmer dva milióny úmrtí ročne.

Štúdia ukázala, že hoci úmrtia detí mladších ako päť rokov klesli o viac než polovicu vďaka lepším preventívnym opatreniam, liečba infekcií superbaktériami je stále mimoriadne náročná. U starších ľudí nad 70 rokov počet úmrtí na tieto infekcie vzrástol o 80 percent.

Vedci vyzývajú na zodpovedné používanie antibiotík a na zvýšenie úsilia o vývoj nových liekov, pretože rastúca rezistencia na existujúce antimikrobiálne látky ohrozuje základy modernej medicíny.

Autor: TASR/ Klaudia Jusková
Foto: canva.com
Moderátor: Pavel Škrabák

Skip to content