Ádám Kósa na čele nového sekretariátu pre osoby so zdravotným postihnutím v Maďarsku

V Maďarsku bol nepočujúci Ádám Kósa vymenovaný premiérom Viktorom Orbánom za štátneho tajomníka pre záležitosti osôb so zdravotným postihnutím. Kósa to oznámil sám na svojej Facebookovej stránke.

49-ročný právnik Kósa bol predsedom Maďarskej asociácie nepočujúcich od roku 2005 do 2022. Od roku 2022 vedie Medzinárodný výbor športu pre nepočujúcich. Od roku 2009 do 2024 pôsobil aj ako člen Európskeho parlamentu za stranu Fidesz, čím sa stal prvým nepočujúcim poslancom EP.

Kósa píše na Facebooku, že Maďarsko urobilo významný krok zriadením samostatného sekretariátu pre osoby so zdravotným postihnutím. Podľa neho vláda v posledných rokoch veľa urobila na zlepšenie starostlivosti o týchto ľudí. Kósa považuje za česť, že ho Orbán požiadal, aby viedol tento nový sekretariát. Zároveň uviedol, že má rozsiahle skúsenosti s obhajobou práv ľudí so zdravotným postihnutím.

Sekretariát začal svoju prácu 1. septembra 2024. Kósa sľubuje, že urobí všetko pre to, aby Maďarsko napredovalo a aby sa ľudia so zdravotným postihnutím viac začlenili do spoločnosti.

Kósova strana Fidesz je krajne pravicová strana vedená premiérom Orbánom, ktorý má blízke vzťahy s ruským prezidentom Putinom. Od nástupu Fideszu k moci v roku 2010 bola opozícia čoraz viac potláčaná, obmedzila sa sloboda prejavu, súdnictvo bolo ovplyvnené a voľby už nie sú spravodlivé.

V roku 2015 začalo Maďarsko implementovať Dohovor OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím, ktorý má za cieľ chrániť ich práva. V roku 2018 medzinárodná organizácia Validity, ktorá bojuje za práva ľudí s duševným a psychosociálnym postihnutím, požiadala Výbor OSN pre práva osôb so zdravotným postihnutím o vyšetrovanie situácie týchto ľudí v Maďarsku. V roku 2020 výbor vydal správu, ktorá tvrdila, že Maďarsko nedodržiava záväzky dohovoru. Osoby so zdravotným postihnutím sú stále umiestňované do inštitúcií, čo ich izoluje namiesto toho, aby im bolo pomáhané žiť nezávisle.

Jedným z najväčších problémov v Maďarsku je systém opatrovníctva, ktorý zbavuje osoby so zdravotným postihnutím práva rozhodovať o vlastných záležitostiach. Napriek opakovaným výzvam na reformu sa toho zmenilo len málo. Deti so zdravotným postihnutím často zápasia s prístupom k inkluzívnemu vzdelávaniu. Mnoho rodičov je nútených posielať svoje deti do inštitúcií, pretože doma nie je dostupná dostatočná podpora.

V roku 2023 Výbor OSN vyjadril sklamanie v následnej správe, v ktorej uviedol, že Maďarsko urobilo len málo pre splnenie odporúčaní. Problémy ako vylúčenie, diskriminácia a nedostatok adekvátnych služieb naďalej pretrvávajú, čo bráni ľuďom so zdravotným postihnutím v získaní podpory potrebnej na plnohodnotnú účasť v spoločnosti.

Maďarsko bolo vyzvané, aby prestalo používať verejné a európske fondy na programy, ktoré nespĺňajú medzinárodné štandardy. Namiesto toho by krajina mala hľadať inkluzívne riešenia, ktoré by umožnili ľuďom so zdravotným postihnutím žiť v komunite namiesto umiestňovania do inštitúcií.

Nový Maďarský sekretariát pre záležitosti osôb so zdravotným postihnutím pod vedením Ádáma Kósu bude musieť zabezpečiť, aby implementácia Dohovoru OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím skutočne zlepšila práva a životné podmienky Maďarov so zdravotným postihnutím.

Zdroj: Jos de Winde / DNieuws
Foto: Fred Marvaux/ EU
Editorka: Klaudia Jusková
Moderátor: Juraj Holéczy

Skip to content