Rusko začne v roku 2027 budovať vlastnú vesmírnu stanicu

Rusko plánuje začať výstavbu svojej vlastnej vesmírnej stanice v roku 2027 vypustením prvého modulu, oznámila ruská vesmírna agentúra Roskosmos na platforme Telegram, informuje agentúra DPA.

Základ Ruskej orbitálnej stanice (ROS) by mal byť dokončený do roku 2030 a bude ho tvoriť štyri moduly: vedecký a energetický, univerzálny uzlový, základný a spojovací. Rozšírenie ROS je plánované v rokoch 2031-33 pripojením ďalších dvoch modulov.

Šéf Roskosmosu Jurij Borisov uviedol, že výstavba ROS je nevyhnutná kvôli zlému stavu Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS). Počas prezentácie harmonogramu výstavby novej stanice zdôraznil, že Rusko nemôže prerušiť svoje vesmírne lety s ľudskou posádkou.

Podľa Borisova bude ROS pomáhať riešiť problémy vedecko-technického rozvoja a národnej bezpečnosti, ktoré nie je možné riešiť na ruskom segmente ISS kvôli technologickým obmedzeniam a medzinárodným dohodám. Stanica bude tiež slúžiť ako platforma na testovanie vesmírnych technológií.

Ruský vesmírny program zahŕňa aj vytvorenie infraštruktúry s kozmodrómom Vostočnyj, nové nosné rakety a vesmírne kapsuly. Zmluvy na vývoj a testovanie rakiet sú už podpísané. Celkovo plánuje Rusko investovať do výstavby stanice približne šesť miliárd eur. Hlavný konštruktér ROS, Vladimir Koševnikov, oznámil aj plánované využitie umelej inteligencie.

ISS, ktorá funguje viac ako 25 rokov, mala byť pôvodne stiahnutá z obežnej dráhy, no najnovšie má zostať v prevádzke minimálne do roku 2028. NASA a európska ESA prejavili záujem pokračovať v jej prevádzke, no po začiatku vojny na Ukrajine a zhoršení vzťahov so Západom Rusko oznámilo, že od spoločného projektu odstúpi “po roku 2024”. Nakoniec však Moskva oznámila, že na prevádzke ISS sa bude podieľať do roku 2028.

Autor: TASR/ Klaudia Jusková
Foto: http://freepik.com
Moderátor: Pavel Škrabák

Skip to content