Poľské interrupčné obmedzenia porušujú práva žien

Poľské prísne zákony o interrupciách porušujú práva žien, uviedol v pondelok výbor OSN, ktorý zároveň upozornil, že tieto zákony viedli k niekoľkým „zbytočným úmrtiam“. Podľa správy agentúry AFP o tom informovala TASR.

Poľsko má jedny z najprísnejších zákonov o interrupciách v Európe, ktoré povoľujú interrupciu len v prípadoch, keď je tehotenstvo výsledkom znásilnenia alebo incestu, alebo ak vážne ohrozuje život či zdravie matky.

Výbor OSN pre odstránenie diskriminácie žien (CEDAW) začal v roku 2021 vyšetrovanie týchto zákonov. Vo svojej správe uviedol, že poľské ženy sú vystavené vážnemu porušovaniu ľudských práv kvôli týmto reštriktívnym predpisom.

Správa tiež upozornila, že mnoho žien bolo nútených donosiť nechcené dieťa, vyhľadať nebezpečné nelegálne zákroky alebo cestovať do zahraničia za legálnou interrupciou.

Podpredsedníčka výboru OSN, Genoveva Tiševová, vyhlásila, že situácia v Poľsku predstavuje formu rodovo podmieneného násilia a môže byť považovaná za mučenie alebo kruté, neľudské či ponižujúce zaobchádzanie.

Výbor tiež kritizoval zákon, ktorý trestá pomoc pri interrupcii odňatím slobody až na tri roky. Tento zákon spôsobuje, že lekári často váhajú vykonať interrupciu, aj keď je legálna, zo strachu pred právnymi dôsledkami. Okrem toho niektorí lekári odmietajú vykonávať interrupcie z morálnych alebo náboženských dôvodov, pričom prístup k bezpečnému ukončeniu tehotenstva sťažuje aj komplikovaná byrokracia a silný protiinterrupčný tlak.

Tiševová zdôraznila, že tieto faktory spoločne vytvárajú zložité a nepriateľské prostredie, v ktorom je prístup k bezpečnej interrupcii stigmatizovaný a takmer nemožný.

Poľská vládna koalícia sa zaviazala zmierniť zákony o interrupciách, ale posledný pokus o zmenu v júli zlyhal, keď zákonodarcovia tesne zamietli návrh na odstránenie ustanovenia zakazujúceho pomoc pri interrupciách pomerom hlasov 218 ku 215.

Autor: TASR/ Klaudia Jusková
Foto: canva.com
Moderátor: Pavel Škrabák

Skip to content