Z pohľadu úspechov boli Hry XXXIII. olympiády v Paríži pre slovenský šport sklamaním. Slovenská výprava, ktorá mala 28 športovcov, získala iba jednu medailu, ktorú vybojoval Matej Beňuš vo vodnom slalome (C1) s bronzom. Ostatní športovci, vrátane strelcov, od ktorých sa očakávalo viac, na medailové umiestnenia nedosiahli. Generálny sekretár Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) Jozef Liba zdôraznil potrebu hľadať dlhodobé riešenia.
Napriek nízkej medailovej bilancii však viacerí slovenskí športovci predviedli pozoruhodné výkony. Anna Karolína Schmiedlová skončila štvrtá v tenisovej dvojhre žien, Zuzana Paňková (vodný slalom C1) a strelkyňa Vanesa Hocková (skeet) tiež obsadili štvrté miesta. Danka Barteková, ďalšia slovenská skeetarka, skončila šiesta a skejtbordista Richard Tury sa prebojoval do finále v kategórii street ako jediný Európan, kde obsadil piate miesto. Okrem Bartekovej si všetci spomenutí športovci odkrútili svoju olympijskú premiéru. Vedúci výpravy Roman Buček uviedol, že výsledky boli vzhľadom na možnosti dobré, a poznamenal, že často chýbalo len málo, aby sa štvrté miesta premenili na medaily. Vyzdvihol tiež výkony Viktórie Forsterovej, ktorá dosiahla sezónne maximum v behu na 100 metrov, a Gabriely Gajanovej, ktorá prekonala dlhoročný slovenský rekord v behu na 800 metrov.
Veľké očakávania boli smerované najmä na strelcov. Patrik Jány mal pred olympiádou dobrú formu a fanúšikovia verili v úspech Zuzany Rehák Štefečekovej, ktorá drží svetový rekord a dominovala v trape na predošlej olympiáde. Bohužiaľ, ani jeden z nich sa do finále nedostal, čo vedúci výpravy Roman Buček označil za sklamanie, keďže práve v streľbe mali slovenskí športovci najvyššie ambície.
Generálny sekretár SOŠV zdôraznil, že pre deti a mládež by malo byť športovanie prirodzenou voľbou, pretože šport na Slovensku sa postupne dostáva na okraj záujmu. Spomenul, že je potrebné spolupracovať s ministerstvom cestovného ruchu a športu a plánovať stretnutie so športovými zväzmi ešte na jeseň, aby sa našli riešenia nielen pre nadchádzajúce olympijské hry, ale aj pre budúce olympijské cykly, vrátane Los Angeles a Brisbane. Podľa neho je dôležité zamerať sa na dlhodobé riešenia, pretože krátkodobé kroky by nemuseli priniesť potrebné zlepšenie, najmä v oblasti zimných športov na Slovensku.
Autor: TASR/ Klaudia Jusková
Foto: http://freepik.com, TASR/ Michal Svítok
Moderátor: Pavel Škrabák