Lekári z Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) dokážu obnoviť zrak implantovaním teleskopu do oka. Vo štvrtok vykonali operáciu pacienta s pokročilým štádiom makulárnej degenerácie. Toto ochorenie je najčastejšou príčinou nezvratnej straty zraku u ľudí nad 50 rokov v rozvinutých krajinách. Operáciu na Slovensku prvýkrát uskutočnili špecialisti z Očnej kliniky Slovenskej zdravotníckej univerzity (SZU) a UNB, Petr Kolář a Nora Majtánová.
Majtánová pre TASR uviedla, že pacient trpiaci atrofickou formou makulárnej degenerácie má výpadok centrálnej časti zorného poľa, čo mu znemožňuje vidieť blízke a detailné predmety. „Keď sa pozerá do tváre, nevidí ju jasne, vidí len machule a rozmazané obrazy. Pri čítaní je všetko zdeformované,“ vysvetlila. Implantovanie teleskopu podľa nej výrazne zlepší kvalitu videnia aj života pacienta. Dodala, že vďaka grantu dostane osem slovenských pacientov teleskopy bezplatne.
Špecialisti objasnili, že teleskop sa implantuje podobne ako umelá vnútroočná šošovka pri operácii sivého zákalu. Ide o mikrochirurgickú metódu, pri ktorej sa teleskop vloží do pôvodného vaku šošovky oka. Teleskop tvorí dvojica mikrošošoviek uložených v silikónovom nosiči, pričom jeho celkový priemer je menší ako 11 milimetrov. „Zväčšuje obraz dopadajúci na sietnicu trojnásobne, čo funguje ako zväčšovacia lupa v oku pacienta,“ vysvetlil Kolář.
Operáciu navštívila aj ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas-SD), ktorá vyjadrila radosť z toho, že aj Slovensko sa zaradilo medzi krajiny, ktoré dokážu vykonávať takéto výkony.
Autor: TASR/ Klaudia Jusková
Foto: TASR/ Martin Baumann
Moderátor: Pavel Škrabák