Nepočujúci programátor Timothy Morgan úspešne naučil ChatGPT verzie 4o porozumieť austrálskej (AUSLAN) prstovej abecede a jednoduchým posunkom. „Odložte rukavice, milí počujúci ľudia,“ píše Morgan na Twitteri (teraz X), pričom má na mysli posunkové rukavice. Tie sa už desaťročia predávajú ako prevratný vynález. Morgan zrejme vynecháva hardvérový krok a na vyhodnotenie používa videosúbory, v ktorých posunkuje „Volám sa Timothy“ alebo „Ako sa máš?“ v jazyku AUSLAN a necháva to analyzovať ChatGPT-4o.
„Volám sa Timothy“:
„Ako sa máš?“:
Morgan zdôrazňuje, že svoju verziu ChatGPT-4o dôkladne vycvičil a že rozumie hlavne prstovej abecede, ktorá pozostáva výlučne z pohybov ruky. Nepočujúca lingvistka Dr. Maartje De Meulder pochválila jeho implementáciu ako „úžasnú“ a hovorila o „mnohých možnostiach, ktoré sú pred nami“. Na otázku, ako presne jazykový model rozpoznáva posunky, Morgan odpovedal:
„Manuálny tréning si vyžadoval veľa podrobnej práce. Musel som nahrať videá, na ktorých posunkujem AUSLAN a tvary prstovej abecedy rúk. Ku každému posunku som poskytol podrobné anotácie a kontext, aby ChatGPT-4o pochopil nuansy.“
Morgan teda spracoval všetky videá vrátane anotácií a vysvetlení a označil každý pohyb. Podľa programátora bolo pre jazykový model pomerne jednoduché popísať prstovú abecedu. Boli použité programovacie jazyky a rozhrania ako Visual Basic .NET, CSS, JavaScript a T-SQL. Informácie sa odovzdávali do ChatGPT prostredníctvom servera SQL.
V strednodobom až dlhodobom horizonte chce Morgan, ktorý si predplatil prístup do ChatGPT, proces trénovania automatizovať, aby malo viac ľudí možnosť naučiť model jazyka AI posunkovať a používať ho na preklad. ChatGPT nazýva „nástrojom storočia“.
ChatGPT je jazykový model AI vyvinutý spoločnosťou OpenAI. Je navrhnutý tak, aby rozumel prirodzenému jazyku a na základe prijatých vstupov generoval odpovede podobné ľudským. Jeho schopnosti zahŕňajú odpovedanie na otázky, generovanie textov na rôzne témy, písanie príbehov, pomoc pri riešení problémov a mnoho ďalšieho. ChatGPT sa dá naučiť používaním, ale dá sa aj špeciálne trénovať.
Zdroj: Willie Felix Zante/ Taubenschlag
Foto, video: twitter.com, freepik.com
Editorka: Klaudia Jusková
Moderátor: Juraj Holéczy