Šerpa Kami Rita prekonal 29. výstupom na Mount Everest svoj vlastný rekord

Známy horolezec a šerpa Kami Rita dosiahol v nedeľu svoj 29. výstup na Mount Everest, čím prekonal doterajší rekord vo svete aj svoj vlastný. Tento päťdesiatštyriročný šerpa je už na ceste dole podľa informácií od zástupcu základného tábora pod Everestom. Jeho úspešný výstup potvrdilo vedenie spoločnosti Seven Summit Treks, pre ktorú pracuje. Svoj posledný úspech dosiahol s ďalšími horolezcami, ktorých viedol.

Kami Rita teraz vedie s 29 výstupmi pred Pasangom Dawaom, ďalším úspešným nepálskym horolezcom, ktorý má na svojom konte 27 zdolaní Mount Everestu. Obaja horolezci tvrdia, že výstupmi na najvyššiu horu sveta si zarábajú na živobytie, no dosahovanie rekordov nikdy nebolo ich prioritou.

Kami Rita pochádza z etnickej komunity Šerpov, ktorá obýva úpätie Mount Everestu. Začínal ako nosič a postupne sa stal horolezeckým sprievodcom. Guinessová kniha rekordov udáva, že vrchol zdolal prvýkrát v roku 1994 a odvtedy sa mu to znovu podarilo takmer každý rok.

Šerpovia sú známi svojimi horolezeckými schopnosťami a znalosťami terénu, čo je kľúčové pre bezpečný výstup na Mount Everest. Tentoraz Nepálske ministerstvo cestovného ruchu povolilo výstup na túto horu 414 horolezcom. Nepál je domovom ôsmich z celkových štrnástich najvyšších vrchov sveta.

Autor: TASR/ Klaudia Jusková
Foto: http://freepik.comwikipedia.org
Moderátor: Roman Polášek

Skip to content