Ak sa dieťa stratí, je možné a dôležité nahlásiť to polícii okamžite po získaní základných informácií. Prvé hodiny sú často rozhodujúce, upozornila Linka detskej istoty (LDI).
Na Slovensku nie je potrebné čakať 24 hodín pred nahlásením nezvestnosti dieťaťa. Ihneď po zistení, že dieťa je nezvestné, treba zavolať na číslo 158 a informovať aj miestny útvar Policajného zboru, ktorý je povinný okamžite začať pátranie, vysvetlila riaditeľka LDI Táňa Ivanič Rybanská.
Každoročne sa v Európe nahlási 250 000 nezvestných detí. Minulý rok európske krízové linky pre nezvestné deti prijali 67 345 hovorov, ktoré sa týkali 7274 prípadov nezvestných detí. Z toho 66 percent boli deti, ktoré utiekli alebo boli vyhodené z domova, dodala Ivanič Rybanská.
Na ochranu dieťaťa LDI odporúča, aby dieťa poznalo svoje meno, adresu bydliska a telefónne číslo. Je užitočné dať mu do školskej tašky lístok s dôležitými telefónnymi číslami. Odborníci tiež radia hovoriť s deťmi o možných nebezpečenstvách, ktoré môžu stretnúť vonku alebo na internete, a učiť ich princípy bezpečného používania internetu.
Pri hromadných podujatiach odporúčajú obliecť dieťa do výrazných farieb, aby bolo ľahšie rozpoznateľné v dave. LDI tiež navrhuje dohodnúť sa s dieťaťom na špeciálnom hesle, ktoré by malo byť dôkazom dôvery, ak by dieťa vyzdvihol niekto iný. Rovnako odporúčajú kontrolovať, ako škola alebo organizácie využívajú fotografie detí, a zdieľať fotografie svojich detí len s ľuďmi, ktorým dôverujete.
Krízová linka pre nezvestné deti je dostupná nepretržite, bezplatne a anonymne pre celé Slovensko. Je určená všetkým, ktorí potrebujú informácie alebo pomoc pri nezvestnosti dieťaťa, deťom a mladým ľuďom, ktorí sa ocitli mimo domova, a každému, kto má informácie o hľadanom alebo nezvestnom dieťati.
Autor: TASR/ Klaudia Jusková
Foto:freepik.com
Moderátor: Roman Polášek