Návštevník TANAP-u mal fyzicky zaútočiť na strážcu prírody a zraniť ho

Návštevník Tatranského národného parku (TANAP) údajne fyzicky napadol strážcu prírody a zranil ho v stredu (8. 5.). K incidentu došlo počas kontroly dodržiavania nového návštevného poriadku. Správa TANAP-u podala na páchateľa trestné oznámenie a ostro odsúdila agresívne správanie voči strážcovi.

Incident sa odohral, keď strážca prírody v popoludňajších hodinách spozoroval muža v sprievode psa, ktorý sa nachádzal mimo značeného turistického chodníka v období sezónnej uzávery. Dopustil sa tak niekoľkých porušení. Jeden z dôvodov na uzáver je aj ochrana zvierat v jarnom období, keď sa prebúdzajú zo zimného spánku a privádzajú na svet mláďatá.

Muž odmietol preukázať svoju totožnosť a údajne následne fyzicky napadol strážcu, čo malo za následok jeho zranenia. Polícia bola privolaná na miesto a dokumentovala priebeh udalosti. Zároveň upozornili, že strážca nesmie byť terčom útokov verejnosti pri výkone povinností, ktoré vyplývajú z jeho povolania. Páchateľovi hrozí trest odňatia slobody na jeden až päť rokov za útok na verejného činiteľa.

Nový návštevný poriadok TANAP-u, ktorý je platný pol roka, do letnej sezóny podľa jeho pravidiel vstupujú prvýkrát a strážcovia prírody sa snažia riešiť priestupky prostredníctvom dohovoru a edukačných opatrení. V prípade udelenia pokuty ide zväčša o minimálne sumy. Ako príklad uvedený z národného parku, turisti z Francúzska, ktorí porušili pravidlá, dostali blokovú pokutu v sume desať eur, ktorú bez protestovania uhradili a prejavili strážcovi uznanie za jeho prácu pri ochrane prírody.

Autor: TASR/ Klaudia Jusková
Foto: http://freepik.comwikipedia.org
Moderátor: Roman Polášek

Skip to content