Národná ZOO Bojnice vypustila do voľnej prírody samca mačky divej

Odborníci z Národnej zoologickej záhrady v Bojniciach nedávno vypustili samca mačky divej do voľnej prírody. Mačku, ktorú pomenovali Arnold, priniesli do rehabilitačnej stanice v roku 2021 s brokmi v tele a vychudnutú. O tejto udalosti informovala zoologická záhrada prostredníctvom sociálnej siete.

“Samec v prírode už nedokázal loviť a preto sa začal sústrediť na kurčatá, kde ho aj odchytili. Genetické testy potvrdili, že ide o mačku divú. Po úspešnej rehabilitácii sme sa rozhodli skúsiť Arnolda pripojiť k samiciam,” uviedla ZOO.

Minulý rok sa z tohto spojenia narodilo štyri mláďatá, z toho jedno už ošetrovatelia vypustili do voľnej prírody. Populáciu mačky divej ohrozuje nielen strata prostredia, ale aj kríženie s domácimi mačkami.

“Počas celej rehabilitácie sme dbali na minimalizovanie kontaktu Arnolda s ľuďmi a zachovanie jeho lovných schopností. Teraz je čas, aby sa opäť vrátil do prírody. Pracovníci z Chránenej krajinnej oblasti Kysuce našli vhodné miesto na jeho vypustenie, ktoré sme uskutočnili pred pár dňami,” dodala ZOO. Arnolda budú odborníci sledovať vo voľnej prírode.

Autor: TASR/ Klaudia Jusková
Foto: http://freepik.comwikipedia.org
Moderátor: Roman Polášek

Skip to content