Slovenské múzeá a kultúrne inštitúcie pokračujú v úsilí o zlepšenie prístupnosti pre návštevníkov so zdravotným znevýhodnením. Hrad Šariš vo Veľkom Šariši je jedným z najnovších príkladov, kde boli zavedené inovatívne riešenia pre nepočujúcich návštevníkov hrad ponúka 9 videí s QR kódmi, ktoré prekladajú obsah do posunkového jazyka. Vďaka tomu majú nepočujúci možnosť plnohodnotne si vychutnať prehliadku hradu a dozvedieť sa zaujímavé informácie o jeho histórii a expozíciách. Pre nevidiacich návštevníkov je k dispozícii model vzorky a audio sprievod, ktorý im umožňuje lepšie spoznať priestory hradu a jeho exponáty.
Podľa celoslovenského prieskumu realizovaného DeafStudio v roku 2020 sa na Slovensku nachádza 224 múzeí, z ktorých len 14 malo v tom čase zabezpečený prístup pre nepočujúcich návštevníkov. Medzi nimi boli múzeá v Bratislavskom, Trnavskom, Trenčianskom, Žilinskom, Banskobystrickom a Prešovskom kraji. Od roku 2019 je slovenský posunkový jazyk súčasťou Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska a v septembri 2020 bola schválená jeho kodifikácia, čo znamenalo významný posun v inklúzii nepočujúcich občanov.
Od roku 2024 pribudli ďalšie 3 múzeá s bezbariérovým prístupom pre nepočujúcich, vrátane Novohradského múzea a galérie v Lučenci a Vily Dominika Skuteckého Galérie v Banskej Bystrici.
Tieto aktivity sú dôležitým krokom k vytvoreniu inkluzívnejšieho prostredia v slovenských múzeách a galériách, ktoré umožní všetkým návštevníkom plnohodnotne si vychutnať kultúrne dedičstvo krajiny. Napriek dosiahnutému pokroku je však stále potrebné vyvinúť ďalšie úsilie, aby sa počet múzeí s bezbariérovým prístupom pre nepočujúcich a ďalšie znevýhodnené skupiny naďalej zvyšoval.
Redaktor: Jozef Vahovský, Marek Kanaš
Moderátor: Roman Polášek
Foto: Marek Kanaš