Netreba šíriť hystériu o prudkej jedovatosti a premnožení májok

Nie je potrebné vyvolávať paniku ohľadom rýchleho nárastu jedovatých chrobákov – májok. Aj keď všetky májky sú jedovaté, človek by si musel chrobáka zjesť alebo olizovať, aby utrpel otravu. Väčšinu zdravotných problémov vyvolaných májkami možno riešiť tým, že ich chytíme do rúk a potom si ich jednoducho neumyjeme. Nepríjemné situácie môžu vzniknúť, ak sa následne dotkneme očí alebo kože.

Marek Semelbauer z Ústavu zoológie Slovenskej akadémie vied zdôraznil, že dojem prílišného množstva májok môže vzniknúť v dôsledku ich zvyšujúcej sa koncentrácie na určitých miestach počas obdobia párenia, takže na pomerne malej ploche uvidíme aj desiatky májok.

Májky boli na Slovensku prítomné už dlhú dobu. Semelbauer tiež tvrdí, že májky o pár týždňov vymiznú a objavia sa až o rok.

Správy o premnožení májok podľa neho vznikajú preto, že slovo ´premnoženie´ je sexi a pridá vám to interakcie na sociálnych sieťach.

Májky sú významnou súčasťou ekosystému, pretože slúžia ako potrava pre niektoré druhy vtákov a iné hmyzožravé zvieratá. Zároveň zdôraznil, že na Slovensku sa vyskytuje asi 35 druhov májok, pričom jarné druhy sú u nás zastúpené 15 druhmi, ale iba dva z nich sú bežné; takmer všetky ostatné druhy sú vzácne až kriticky ohrozené.

Autor: TASR/ Klaudia Jusková
Foto: http://freepik.com
Moderátor: Pavel Škrabák

Skip to content