Prezident Botswany, Mokgweetsi Masisi, minulý týždeň 3. apríla 2024 (utorok) vyjadril hrozbu, že Nemecku pošle 20 000 slonov. Jeho reakcia bola odpoveďou na návrh nemeckého ministerstva životného prostredia na sprísnenie dovozu loveckých trofejí, čo je súčasťou boja proti pytliactvu. Informácie poskytla TASR na základe správ agentúry AFP a britskej spravodajskej stanice BBC.
Nemci by mali „žiť spolu so zvieratami tak, ako sa nám to snažia nahovoriť“, povedal Masisi v rozhovore pre nemecký denník Bild. „Toto nie je vtip,“ dodal. Prezident vyjadril, že Botswana by rada Nemecku poskytla takýto dar, no zdôraznil, že to nebude brať ako odpoveď. Podľa jeho slov úsilie v oblasti ochrany prírody viedlo k prudkému nárastu počtu slonov v krajine a lov považuje za dôležitý nástroj na udržanie ich populácie pod kontrolou.
V súčasnosti v Botswane žije asi 130 000 slonov. Táto juhoafrická krajina v rámci riešenia tohto problému darovala 8000 slonov Angole a ďalších 500 ponúkla Mozambiku. Stáda slonov spôsobujú v krajine škody na majetku, požierajú úrodu a predstavujú hrozbu pre miestnych obyvateľov.

Botswana v roku 2014 zakázala lov slonov za účelom získavania trofejí, no v roku 2019 túto zákaz znovu zrušila v dôsledku tlaku miestnych komunít. Miestne úrady momentálne vydávajú ročné kvóty na lov slonov.
Podľa správy organizácie na ochranu práv zvierat Humane Society International z roku 2021 je Nemecko najväčším dovozcom trofejí slonov a poľovníckych trofejí medzi krajinami EÚ.
Hovorkyňa nemeckého ministerstva životného prostredia uviedla, že Botswana neupozornila Berlín v súvislosti s návrhom na sprísnenie dovozu loveckých trofejí. „Vzhľadom na alarmujúci úbytok biologickej diverzity je našou osobitnou povinnosťou urobiť všetko pre to, aby bol dovoz poľovníckych trofejí udržateľný a legálny,“ povedala.
Autor: TASR/ Klaudia Jusková
foto: freepik.com
Moderátor: Pavel Škrabák