Na Horehroní sa stretáva vážna situácia spôsobená šírením lykožrúta, čo by mohlo viesť k vyhláseniu mimoriadnej situácie. Vláda v stredu poverila ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka a šéfa agrorezortu Richarda Takáča, aby zorganizovali zasadnutie krízového štábu.
Ministerstvo pôdohospodárstva uviedlo, že situácia s poškodením smrekových lesov na Horehroní dosiahla stav, kedy obhospodarovatelia lesov nie sú schopní zastaviť ich poškodzovanie a šírenie podkôrneho hmyzu ani v rozsahu, v akom v jednotlivých obdobiach narastá. Situáciu považuje za živelnú pohromu. Agrorezort tvrdí, že táto situácia zasahuje hlavne územie Okresného úradu v Brezne s možnosťou ohrozenia aj okolitých regiónov.
Vyhlásenie mimoriadnej situácie by mohlo umožniť efektívnejšie zvládanie problému a lepšie informovanie obyvateľov o situácii a plánovaných opatreniach.
Richard Takáč upozornil, že kalamita ohrozuje zdravie obyvateľov a ich majetky a varoval pred letnými požiarmi kvôli suchu stromov. Okresný úrad by mal v najbližších dňoch vyhlásiť mimoriadnu situáciu, aby sa mohli prijať potrebné opatrenia.
V rámci riešenia situácie sa okrem ťažby stromov plánuje aj spracovanie projektovej dokumentácie na rôzne vodozádržné opatrenia, aby nedošlo k vyplaveniu lokalít počas prívalových dažďov a zabezpečenie pitnej vody.
Zároveň budú podľa šéfa agrorezortu prebiehať projekty náhradnej výsadby stromov. „V tejto lokalite boli vysadené smrekové monokultúry, ktoré spôsobujú problém. Nová výsadba, ktorá bude prebiehať v týchto lokalitách, bude zmiešaná. Budeme mať ihličnaté aj listnaté stromy,“ povedal Takáč. Poukázal na to, že zmiešaný les je odolnejší voči klimatickej zmene, poveternostným podmienkam a kalamitným situáciám.
Autor: TASR/ Klaudia Jusková
Foto: wikipedia.org, http://freepik.com
Moderátor: Pavel Škrabák