Národná zoologická záhrada v Bojniciach prijala preventívne opatrenia proti vtáčej chrípke ešte pri prvých potvrdených prípadoch na Slovensku. Do vnútorných priestorov premiestnili zimné vtáky, ktoré môžu prečkať nižšie teploty vonku. Zoo má strach, aby neprišla o cenné chovné páry. Vo vtáčej chrípke v roku 2020 stratila 54 jedincov, z ktorých 11 uhynulo a 43 museli utratiť. Medzi najviac postihnutými boli lyžičiari bieli, kačice a pelikán ružový.


Zoo tento rok prijala preventívne opatrenia ešte pred Vianocami, keď sa objavili prvé prípady vtáčej chrípky na Slovensku. Do expozícií pre chovateľov inštalovali dezinfekčné rohože a 90% exotických vtákov presunuli do vnútorných priestorov.

V minulosti zoo pristúpila i k prekrývaniu vodných plôch vo svojom areáli, kam nalietava vtáctvo i z voľnej prírody. Pristávajú na vodné plochy najmä kačice, pretože pre ne je jednoduchšie prísť a nakŕmiť sa spolu s vtákmi, ako hľadať potravu niekde inde. Veľký rybník však nie je možné zakryť pre veľkú rozlohu a množstvo stromov. Rybník je však momentálne uzavretý, keďže sú vtáky presunuté. Malý rybník zatiaľ neprekryli sieťou, nachádzajú sa tam však vtáky z voľnej prírody a nekŕmia sa. Je to prekvapivé, keďže kačice sú na to zvyknuté, chodia tam, aj keď tam momentálne krmivo nenájdu.
Vtáčiu chrípku v uplynulom období zaznamenali odborníci na juhu i severe Slovenska a to pri Sekuliach v okrese Senica a Devínskej Novej Vsi u voľne žijúcich labutí, v komerčnom chove nosníc v Zlatnej na Ostrove v okrese Komárno u voľnej žijúcej labuti a husi v katastri obce Gerlachov v okrese Poprad.
Autor: TASR/ Klaudia Jusková
Foto: http://freepik.com
Moderátor: Roman Polášek