Banskobystrická fakultná nemocnica F. D. Roosevelta uskutočnila prvú roboticky asistovanú operáciu štítnej žľazy v strednej Európe. Operácia je okrem prvenstva unikátna najmä v jej prínose pre pacienta. TASR o tom vo štvrtok informovala hovorkyňa Rooseveltovej nemocnice Ružena Maťašeje.
Zákrok sa uskutočnil 24. novembra a 46-ročnej pacientke zo Zvolena takto vyoperovali nádorom postihnutú polovicu štítnej žľazy cez jedinú ranu v pazuche. Robotický prístup znižuje riziko poranenia hlasového nervu, takže pacient po operácii bude menej chripieť, prípadne vôbec. Operuje sa prístupom cez pazuchu, nie cez kožu na krku, vďaka čomu nemá pacientka na tak viditeľnom mieste žiadnu jazvu.
Operáciu viedol taliansky odborník z Univerzitnej nemocnice v talianskej Pise, s ktorým banskobystrickí chirurgovia spolupracovali už pri zavádzaní miniinvazívnych videom asistovaných operácií štítnej žľazy v roku 2005.
Banskobystrická chirurgická klinika ako jediné pracovisko na Slovensku, ktoré vykonáva miniinvazívne operácie štítnej žľazy už u takmer 1500 ľudí. Vďaka robotickému systému môžu chirurgovia zlepšiť kvalitu zákrokov na ešte vyššiu úroveň. Cieľom je zaviesť tento prístup do bežnej praxe.
Štítna žľaza je dôležitý orgán, ktorý vytvára a reguluje činnosť hormónov v tele. Chirurgická liečba je pacientovi odporučená pri jej zväčšení, výskyte uzlíkov alebo nádorov.
Autor: TASR/ Klaudia Jusková
Foto: http://freepik.com
Moderátor: Roman Polášek