Časté užívanie antibiotík negatívne ovplyvňuje ich účinnosť a prispieva k vzniku rezistentných baktérií. Tieto môžu byť podľa WHO v budúcnosti zodpovedné za milióny úmrtí po celom svete.
Prieskum ukázal, že antibiotiká sú nesprávne predpisované pri bežných ochoreniach ako prechladnutie (24%), príznaky podobné chrípke (16%), bolesť hrdla (21%) a kašeľ (18%). Prieskum sa konal v 14 európskych a stredoázijských krajinách .
WHO preto varuje, že bez okamžitých opatrení by do roku 2050 rezistencia voči antimikrobiálnym látkam vrátane antibiotík mohla zabiť desať miliónov ľudí ročne.
‚‘Dôvodom na obavy‘‘ je podľa WHO nesprávne predpisovanie.
Vo všetkých 14 krajinách tretina zo zhruba 8200 opýtaných ľudí užívala antibiotiká bez lekárskeho predpisu. V niektorých krajinách sa viac ako 40 percent antibiotík použilo bez predošlej konzultácie s lekárom.
Mnohí ľudia si neuvedomujú, že antibiotiká nefungujú proti vírusom a ľahším ochoreniam. Tiež málo vedia o správnom používaní týchto liekov. Prieskum jasne ukázal potrebu vzdelávať ľudí, aby antibiotiká užívali len na základe lekárskeho predpisu a vedeli ich správne používať.
Na antibiotickú rezistenciu podľa Európskeho centra na prevenciu a kontrolu chorôb zomiera v Európskej únii ročne približne 35.000 ľudí.
Autor: TASR/ Klaudia Jusková
Foto: http://freepik.com
Moderátor: Roman Polášek