Svetový deň ochrany životného prostredia vo vojne 6. novembra

Medzinárodný deň ochrany životného prostredia pred ničením počas vojny upozorňuje na negatívne dôsledky, ktoré majú vojenské konflikty na životné prostredie.

Svetový deň ochrany životného prostredia vo vojne, ktorý pripadá na 6. novembra. Tento deň bol zavedený Organizáciou Spojených národov v roku 2001.

Vojenské konflikty často vedú k ničeniu prírodných zdrojov, ako sú vyrúbane a zničené lesy, otrávená pôda, vypálené polia, alebo kontaminovaná voda. Podľa Úradu OSN pre životné prostredie sa vojny dotkli viac ako dvoch tretín ekosystémov na svete. Približne 40% ozbrojených konfliktov za viac ako 60 rokov bolo spojených s využívaním prírodných zdrojov ako drevo, zlato, diamanty, ale aj úrodná pôda či pitná voda.

Ničenie životného prostredia počas konfliktov môže narúšať ekosystémy a ohrozovať prírodné zdroje na dlhé roky. Dôsledky vojny sa tiež často šíria za hranice bojujúcich krajín a negatívne ovplyvňujú aj budúce generácie.

OSN preto považuje ochranu životného prostredia za dôležitú súčasť stratégie na predchádzanie vojenským konfliktom, lebo mier sa nedá zaistiť, ak budú zničené prírodné zdroje a ekosystémy. Organizácia prijala rezolúciu, ktorá zdôrazňuje význam zdravého životného prostredia pri znižovaní rizika vzniku ozbrojených konfliktov.

Autor: TASR/Klaudia Jusková
Foto: http://unsplash.com
Moderátorka: Erika Demčáková

Skip to content