Preplnené vagóny v Mumbaie sa stali miestom stretávania pre nepočujúcich ľudí počas ich každodennej cesty do práce vlakom. Túto spoločenskú dynamiku zdokumentovala Annelies Kusters, ktorá nedávno vymenovaná za prvú nepočujúcu profesorku v Spojenom kráľovstve v oblasti štúdia nepočujúcich a posunkového jazyka.
Doteraz mali v tejto oblasti iba niekoľko počujúcich profesorov. Zatiaľ čo v niektorých krajinách v Európe a USA už majú nepočujúcich profesorov, ktorí robia výskum v týchto oblastiach, Annelie si myslí, že v Spojenom kráľovstve sa to malo stať skôr.
Annelie, ktorá strávila takmer 20 rokov štúdiom komunít nepočujúcich na celom svete, bola teraz vymenovaná za profesorku sociolingvistiky na Heriot-Watt University v Edinburghu. Ide o povýšenie z jej predchádzajúcej pozície ako lektorky na Katedre jazykov a medzikultúrnych štúdií.
Jej výskum ju zaviedol do rôznych častí sveta, vrátane Brazílie, Dánska, Francúzska, Ghany, Indie, Talianska, Kene a Surinamu. V Ghane Annelie pozorovala nepočujúcich aj počujúcich ľudí, ako si medzi sebou komunikujú prostredníctvom miestneho posunkového jazyka.

„Uvedomujem si, že som veľmi privilegovaná, že som sa dostala až sem,“ hovorí Annelie. „Ale stojím na pleciach nepočujúcich lektorov a výskumníkov, ktorí ma vyučovali a povzbudzujem ostatných, aby stáli na mojich.“ Annelie v roku 2006 vyučovali nepočujúci lektori v Bristole a nepočujúci výskumník viedol jej doktorandskú prácu.
V Mumbaie študovala, ako si nepočujúci a počujúci ľudia komunikujú prostredníctvom posunkov a gestami vo vagónoch. Jej výskum ukázal, že nepočujúci cestujúci používajú vagóny vyhradené pre osoby so zdravotným postihnutím ako dôležité miesto stretávania. Táto dynamika posilňuje putá v rámci komunity nepočujúcich v Mumbaie a zvyšuje povedomie o nepočujúcich medzi počujúcimi cestujúcimi.
Annelie je tiež vedúcou projektu MobileDeaf, projektu financovaného Európskou výskumnou radou, ktorého cieľom je preskúmať, ako nepočujúci z rôznych krajín spolu komunikujú a prispôsobujú svoje posunkové jazyky na uľahčenie komunikácie.
Univerzita Heriot-Watt je hrdá na to, že má prvú nepočujúcu profesorku v oblasti štúdia nepočujúcich v Spojenom kráľovstve. Po takmer 40 rokoch štúdia, výskumu a výučby nepočujúcich na univerzitách v Spojenom kráľovstve sa toto vymenovanie považuje za významný míľnik a znamená potrebný vývoj v tejto oblasti.
Zdroj: Tine Hedin, Teckenbro
Foto: Cabaret of Dangerous Ideas, Edinburgh Fringe Festival, freepik.com
Editorka: Klaudia Jusková
Moderátor: Roman Polášek