Najväčší antarktický ľadovec sa po viac ako 30 rokoch pohol

Najväčší ľadovec na svete v Antarktíde, ktorý sa volá A23a, sa po viac ako 30 rokoch prvýkrát pohol. Meria takmer 4000 kilometrov štvorcových a je približne trikrát väčší ako New York.

Ľadovec A23a sa odtrhol v roku 1986 od iného väčšieho šelfového ľadovca v západnej Antarktíde, na ktorom sa predtým nachádzala sovietska výskumná stanica a bol odvtedy uväznený na dne Weddellovho mora, no teraz silné vetry a prúdy posúvajú ľadovec smerom na sever.

Satelitné zábery ukázali, že ľadovec, ktorý váži takmer bilión ton, sa teraz rýchlo pohybuje okolo Antarktického polostrova. Pravdepodobne ho prúdy nasmerujú do Južného oceánu cez antarktický cirkumpolárny prúd. Tam by sa mohol stať súčasťou „ľadovcovej uličky“, čo je miesto, kde sa v tmavých vodách nachádzajú ďalšie podobné ľadovce.

Dôvody pohybu ľadovca nie sú známe. A23a patrí medzi najstaršie ľadovce na svete. Je možné, že by sa A23a sa opäť zastavil na ostrove Južná Georgia, kde žije množstvo morských vtákov a tuleňov, ktoré by mohol ohroziť, ak by im zablokoval prístup k potrave. V minulosti iný veľký ľadovec takmer spôsobil ekologickú katastrofu na tomto ostrove, našťastie sa vtedy rozpadol na menšie kusy. Vedci preto budú situáciu ľadovca A23a naďalej sledovať.

Autor: TASR/ Klaudia Jusková
Foto: http://freepik.com
Moderátor: Roman Polášek

Skip to content