V sobotu sa na Slovensku konali predčasné parlamentné voľby. Jasne v nich zvíťazila opozičná strana Smer-SD. Podľa konečných výsledkov získala 22,94% hlasov a obsadí tak najviac kresiel v novom Národnom rade. Na druhom mieste skončilo hnutie Progresívne Slovensko so ziskom 17,96% hlasov.
Do parlamentu sa dostalo spolu 8 politických subjektov. Tretiu priečku obsadila strana Hlas-SD s 14,7%. Nasledovali koalícia OĽaNO, KDH, SaS a SNS. Všetky tieto strany prekročili 5-percentnú hranicu zvoliteľnosti.
Volebná účasť bola pomerne vysoká, vyššia než v predchádzajúcich voľbách. K volebným urnám prišlo vyše 3 miliónov voličov, čo predstavuje účasť na úrovni 68,5%.
Najviac preferenčných hlasov zo všetkých jednotlivých kandidátov získal Robert Fico zo Smeru-SD, ktorého takto podporilo takmer 532-tisíc voličov. Prezidentka Zuzana Čaputová už poverila Smer-SD zostavením novej vlády.
Parlament sa v novom zložení zíde podľa Ústavy SR najneskôr do 30 dní.

Smer-SD ako víťaz volieb je pripravený na personálne zmeny v orgánoch činných v trestnom konaní, napríklad na polícii alebo prokuratúre. Zahraničnopolitická orientácia Slovenska sa však podľa Roberta Fica nebude meniť.
Hnutie Progresívne Slovensko, ktoré skončilo na druhom mieste, chce urobiť všetko pre to, aby vládu nezostavoval Smer-SD. Rešpektuje však výsledok volieb a víťazstvo Smeru.
Strana Hlas-SD skončila tretia a vyhlásila, že je ochotná rokovať o povolebnej spolupráci so všetkými stranami, ktoré ju k rokovaniam pozvú. Podľa ich lídra Petra Pellegriniho by však nestačilo len „pozliepať strany dokopy pre počty poslancov“, ale takáto koalícia by nemusela byť dlhodobo stabilná.
Hnutie OĽaNO ako súčasný koaličný partner avizovalo, že pôjde do opozície a nebude súčasťou novej vlády. Predseda KDH Milan Majerský by vedel spolupracovať s Progresívnym Slovenskom a SaS, no pripomenul svoje principiálne postoje. V SNS zase vidia najzmysluplnejšiu alternatívu vlády zo Smeru, Hlasu a SNS.
Autor: TASR/Klaudia Jusková
Autor (foto): TASR
Moderátorka: Erika Demčáková