Polícia chce viac spolupracovať so školami na predchádzaní radikalizácie mládeže. Pôsobiť by chcela priamo v školách.
Každá základná a stredná škola dostane prideleného policajta. Policajti v školách majú pomáhať budovať dôveru medzi políciou a školským zariadením.
Chceme sa dostať do školského prostredia a za pomoci rodičov a najmä pedagogického personálu chceme vplývať na to prostredie, aby sme včas odhalili akúkoľvek možnú radikalizáciu našej mládeže, aby si nezničili život, alebo nezničili životy a zdravie svojich rovesníkov alebo ďalších spoluobčanov,“ vyhlásil policajný prezident Štefan Hamran.
Každej základnej a strednej škole pridelili policajta, 2050 policajtov má na starosti 2679 škôl. Prvý kontakt už zrealizovali v 88 percentách základných a 80 percentách stredných škôl.
Zároveň vypracovali rozsiahly dotazník, ktorý pomôže zmapovať bezpečnosť v školách. Cieľom je lepšie zmapovať situáciu a včas zachytiť prípadné varovné signály radikalizácie jednotlivcov.
Dôležitou súčasťou je aj školenie pedagógov. Učitelia by mali vedieť rozpoznať riziká a včas zachytiť problémových žiakov. Polícia im poskytla metodiky na riešenie krízových situácií.
V budúcnosti chcú zvýšiť počet preventistov z 50 na 250 a rozšíriť a skvalitniť preventívne programy. Cieľom opatrení je predchádzať radikalizácii žiakov a chrániť ich pred možným ohrozením ich zdravia či života.
Autor: TASR/Klaudia Jusková
Foto:freepik.com
Moderátorka: Erika Demčáková