Odbornícke odporúčania pre zvýšenie bezpečnosti domov počas zemetrasenia

Odborníci z Technickej univerzity v Košiciach predniesli niekoľko dôležitých záverov týkajúcich sa seizmickej odolnosti bytových domov na Slovensku. Podľa slov statika Stanislava Kmeťa a Michala Tomka by väčšina domov na Slovensku mala odolávať zemetraseniam s magnitúdou 4 až 5 stupňov.

Ich odolnosť však závisí od viacerých faktorov. Dom postavený bez dodržania noriem a predpisov nemusí byť dostatočne stabilný. Rovnako je pri nízkych budovách menšie riziko ako pri výškových domoch. Odborníci preto odporúčajú, aby ľudia opustili priestory domu čo najskôr pri seizmických otrasoch, najmä obyvatelia vyšších poschodí.

Kým nedôjde k posúdeniu statikom, ľudia by mali vykonať niektoré dôležité úkony: vypnúť prívod elektriny do domu, aby sa predchádzalo možným úrazom elektrickým prúdom, odstaviť prívod vody, čím sa zamedzí jej úniku z poškodených rozvodov v prípade prasklín v potrubí a sledovať aké poruchy, najmä trhliny vznikli na nosných častiach domu, predovšetkým na stenách. Zameriavať sa na ich umiestnenie, smer a hĺbku.

Podľa prezidenta Spolku statikov Slovenska Jána Kyseľa predstavujú najväčšie riziko trhliny, ktoré vedú šikmo cez celú výšku steny až do základov, pretože môžu ohroziť celkovú statiku stavby. Až následné odborné posúdenie statikom určí rozsah prípadnej sanácie poškodeného domu.

Ďalším dôležitým bodom je materiál použitý na výstavbu. Železobetón umožňuje lepšie stuženie a odolnosť konštrukcie. Kvalitné založenie na základovej doske či pilótach je rovnako dôležité ako vertikálne a horizontálne spojenie jednotlivých častí domu. Vertikálne a horizontálne prepojenie nosných konštrukcií, ako aj skelety stropov a strešné konštrukcie by mali byť vzájomne prepojené.

Pri seismickej analýze dome je potrebné zohľadniť každý nosný prvok. Ich vzájomná väzba určuje odolnosť celku. Z tohto dôvodu je podľa technikov TUKE nevyhnutné nechať si vypracovať projekt certifikovaným statikom už pri výstavbe nového domu.

Rekonštrukcia by zase mala zahŕňať zvýšenie tuhosť konštrukcie, napríklad pomocou železobetónových vencov či oceľových tyčí.

Autor: TASR/ Klaudia Jusková
Foto: TASR/ František Iván
Moderátorka: Erika Demčáková

Skip to content