Indický premiér Narendra Modi v utorok 18. októbra oznámil ambiciózne plány Indie vo vesmírnom výskume na najbližšie roky. Jedným z hlavných cieľov je postavenie vlastnej vesmírnej stanice, ktorá by sa mala nachádzať na obežnej dráhe Zeme. India plánuje stanicu dokončiť do roku 2040.
Ešte skôr, už do konca roku 2024, by mala India uskutočniť svoju prvú misiu s ľudskou posádkou nazvanú Gaganyaan (vesmírne plavidlo). V rámci príprav už India naplánovala na budúci utorok 21. októbra test modulu určeného pre lety na Mesiac.
V roku 2014 sa stala prvou ázijskou krajinou, ktorej sa podarilo vyslať sondu na obežnú dráhu Marsu. O tri roky neskôr dokázala zároveň dopraviť na obežnú dráhu Zeme až 107 satelitov. V auguste tohto roku uskutočnila historicky prvú pristátie v oblasti nepreskúmaného na južnom póle Mesiaca a v septembri vypustila satelit na výskum najvrchnejších vrstiev Slnka.
Do dvoch rokoch plánuje India aj ďalšie ambiciózne misie, napríklad vyslať orbitálnu sondu na Venušu alebo spoluprácovať s Japonskom na vyslaní ďalšej sondy na Mesiac. Aj napriek pomerne malému rozpočtu indického kozmického programu dosahuje India úspechy porovnateľné s najväčšími vesmírnymi mocnosťami, vďaka svojim špičkovým inžinierom a overeným technológiám.
Autor: TASR/ Klaudia Jusková
Foto: freepik.com
Moderátor: Roman Polášek