V nedávnom čase bol v okolí Turčianskych Teplíc zaznamenaný výskyt invázneho druhu raka červeného. Tento druh pochádza pôvodne z Ameriky, konkrétne z oblasti severného Mexika, a bol do Európy zavlečený človekom v roku 1973. Rak červený je schopný prežiť v širšom spektre teplôt vôd v porovnaní s naším pôvodným druhom raka, čo mu umožňuje rýchle šírenie. Už ho možno nájsť aj vo Veľkej Británii.
Tento druh raka nie je len ohrozou pre naše pôvodné raky, ale aj pre celkovú biodiverzitu v našich vodách. Okrem toho môže slúžiť ako prenášač nebezpečného ochorenia známeho ako račí mor, na ktoré naši pôvodní raky nie sú imúnne. Rak červený tiež poškodzuje vodné prostredie tým, že konzumuje rastliny, hromadí ťažké kovy a znečisťuje vodu.
Na reakciu na tento problém zareagovali ochranári, ktorí organizovali akciu v lokalite vo Veľkej Fatre, kde bol potvrdený výskyt tohto invázneho druhu. Počas dvoch dní bolo odchytených tisíce jedincov rakov červených a ďalších nepôvodných druhov sladkovodných kreviet, ktoré sa v tejto oblasti objavili. Táto akcia zahŕňala aj dezinfekciu vodného prostredia, aby sa zabránilo prenosu račieho moru a eliminácii mladých jedincov rakov.
Ochrana prírody pred inváziami vyžaduje úsilie a spoluprácu rôznych organizácií a dobrovoľníkov. Aktivity na elimináciu raka červeného budú pokračovať aj v nasledujúcich týždňoch, aby sa minimalizovalo jeho šírenie na ďalšie územia.
Zdroj: https://www.imeteo.sk/spravy/aktualne-na-turci-objavili-raka-ktory-tu-nema-co-robit-moze-zahubit-nase-raky
Foto: Freepik.com
Editorka: Klaudia Jusková
Moderátorka: Katarína Polášková V.